Yerli Malı

Yerli Malı

HABER TARİHİ: 05 Mayıs 2018
1300 Kişi okudu

            Aralık ayının12- 18 inci günleri arasında kutlanan güzel bir haftamızdır. Ancak her alanda dikkatsiz oluşumuz, yerli malı haftasını da amacının dışına çıkarmıştır. 1946’dan beri kutlanan “Tutum, Yatırım ve Yerli malı” haftası, ekonomik krizlerin yaşanmaması, yabancı ülkelere para akışının önüne geçile bilmesi ve toplum olarak üretken olmak için önemlidir.

            Biz çocuklarımıza yerli malı haftasında ne gibi etkinlikler yapıyoruz?

            Genelde beslenme dersi vermekle meşgulüz. Google’ye yerli malı haftası yazıyorum. Resmi beraber inceleyelim.

Ne yazıktır ki yerli malı sadece sebze ve meyve değildir. O dönemin şartlarında, 1946’lı yıllarda üretim kapasitemiz düşük olabilir, dönemin en verimli sektörü tarım olabilir ancak artık ülkemizde tarım yok olma noktasına geldi, artık Türkiye’nin hayali değişti. Şuanda mobilya, teknoloji (televizyon, telefon, beyaz eşya), yazılım, yedek parça ve hatta savunma sanayisinde millileşen Türkiye’nin ürettikleridir yerli malı, ekonomide tasarrufu sağlayacak olan, bizi Turan Ülkümüze bir adım daha yaklaştıracak olan ürünlerdir yerli malı.

            Bizim çocukluğumuzdan bilinçaltımıza yerleştirilen, yerliyse dandiktir tabiri gelecek neslin de tabiri olmaması için, biz yapamayız adamlar aldı yürüdü zihniyetinin kırılması için yapılacak olan çocuklarımıza yerli malı haftasında fabrikalarımızın videolarını izletmek ürünlerini okullarda sergilemek, çocuklarımızı o fabrikalarda gezdirmek ufuklarını açmak hayal dünyalarını geliştirmek. Çocuklarımıza millet aya gitti biz portakal yetiştiriyoruz dedirtmemek.

            Merhum Gazi Mustafa Kemal’in sözlerinde bahsettiği gibi, "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." 2019’da yerli malı etkinlikleri değiştirilmelidir. Gençler bakanlıkların müfredatına değil meclisin göz hapsine alınmalıdır. İslam’ın kaderi gelecek nesillerdedir. Kısır tartışmalarda kaybedilecek vakit yoktur.

27. Dönem Millet Vekili Aday Adayı
Ali Faruk CAN