"Bitirme" Tezi

"Bitirme" Tezi

HABER TARİHİ: 05 Mayıs 2018
2633 Kişi okudu

Bitirme tezleri, öğrencilerin kaçınılmaz sonudur. Aslında doğru anlatılır ve doğru anlaşılırsa bir öğrenciye verilebilecek en büyük mükâfattır.

            Dünyada bitirme ödevleri yeni bir proje oluşturmak veya mevcut bir projenin geliştirilmesini sağlamak için yapılır. Projeyi tamamlayan öğrenci artık alanında uzmandır ve üniversiteyi bitirince hayata başlayacağı bir nokta vardır. Ülkemizde bitirme ödevini KPSS den önceki son engel olarak tanımlasak yeridir. Bitirme ödevleri genelde giyilecek kıyafeti seçmek ve internetten kopyalanmak üzere uzunca hazırlanmış makalelerden oluşur. Öğrenci üniversiteyi bitirdikten sonra ‘ne yapsam’ der, sağa döner sola döner ve bakar ki elinde diplomadan başka hiçbir şey yok. Yaş da kemale erdi, önce birkaç sene KPSS’den geçer puan almayı dener, sonra mecburiyetten önüne sunulan imkanlar dahilinde uygun bulduğu bir işe girer ve hayatını idame ettirir, nefes alır.

            Bitirme ödevleri üniversiteye başladığı yıllarda verilirse, üniversitede geçen öğrencilik döneminde geleceğini inşa eder. Üniversiteyi bittiğinde yapması gereken, bir şirket kurup ürününü satmak olur. Çünkü üniversite bittikten sonra ailelerin ve bireylerin beklentisi değişmektedir. Evlilik, iş artık ön plana çıkar ve beyin üretemez hale gelir. Yani sözün özü devletin eğitime, ailenin çocuğuna yaptığı yatırım kayıp yıllardan başka bir anlam ifade etmez. Üniversitelerin mühendislik fakülteleri işini seven, üretmeyi seven, öğrencilerle doldurulmalıdır. “Puanım yetiyordu yazdım” cılığın önüne geçilerek, ilk sene öğrenci sonuna kadar zorlanmalı şayet sevmiyorsa bırakacak hale getirilmelidir. Seven bırakmaz, kavga eder kovalar ve istediğini alır. Zaten bir mühendisin isteği insanlığın isteğidir, büyümeye çalışan Türkiye’nin isteğidir, ailesinin hayırlı evladı medarı iftarıdır.

            Hatta biz bunun adını bitirme ödevi değil başlama ödevi koyarsak daha makul ve anlaşılır olacaktır. Çünkü hayat, o ödevi verdikten sonra başlar. Peki öğrenciler bu konu hakkında ne düşünüyor, google.com’a bitirme tezi yazdım. Bakalım neler çıktı karşımıza resimlerle görelim. “Resim 1-2-3”


Resim 1


Resim 2Resim 3

Sözün özü başarısızlığımız ne istediğimizi bilemememizden, kılavuzlarımızın da ihtiras sahibi karga olmalarından kaynaklanmaktadır. Türk ve İslam medeniyetinin kalkınması için üzerimize çok vazife düşüyor. Ama ilk önce öğrencilerimizin geleceğini garanti altına almak gerekmektedir. Gelecek, daire alarak, bina yaparak garanti altına alınmaz yani yatırım taşa yapılmaz. Göçebe kültürden gelen bu milletin en büyük sermayesi çocuklarıdır. Turan konuşmak için, çok basit görünen bu mesele acil olarak çözüme kavuşturulmalı ve geleceğimiz garanti altına alınmalıdır. 

27. Dönem Millet Vekili Aday Adayı
Ali Faruk CAN