Evlilik Aile Kurmak

Evlilik Aile Kurmak

HABER TARİHİ: 05 Mayıs 2018
1035 Kişi okudu

Kimse törelerimizi, dinimizin emirlerini hatırlamaz oldu. En Türk’ümüzden, En Müslüman’ımıza kadar önce okulu bitecek diye bir kelimeyi ağza sakız yapmışlar çiğneniyor. Peki, gençleri bu nasıl etkiliyor. Beyinlerinin en üretken olduğu yaşlarda beyinlerini esir hale getiriyoruz. Yaşam tarzlarını düzensiz, disiplinsiz, sorumsuz ve savruk yaşatıyoruz. Sonrasında ise askerliği şart koşup ardında da işi şart koşuyoruz. Bu kadar baskı hangi kitap da yazıyor veya kitabın neresinde yazıyor. Gençlerimiz ne zaman beyinlerini kullandırtacağız yeni fikirler düşünmesine fırsat vereceğiz. Evlilik bir gerçeklikse biz o gerçeğin neresindeyiz?

TUİK verilerine göre:

Evlenme istatistikleri, 2017 sonuçlarına göre; resmi olarak ilk evliliğini 2017 yılında yapmış olan kadınların ortalama ilk evlenme yaşı 24,6 iken bu yaş erkeklerde 27,7 oldu. İlk evlenme yaşının en yüksek olduğu il, erkeklerde 30,6, kadınlarda 28,2 ile Tunceli oldu. İlk evlenme yaşının en düşük olduğu il ise erkeklerde 25,8 ile Niğde ve Şanlıurfa, kadınlarda 21,6 ile Ağrı illeri oldu.

Peki dinimiz ne emrediyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız ne işle meşguldür?

“1917 yılında Aile Hukuku Kararnamesi yayınlandı. Bu kararname tamamen İslam fıkhından kaynağını alıyor. Orada evlilikte alt sınırı kızlarda 17, erkeklerde 18'dir. Diyanet de her zaman bunu savundu..."ͣ Diyanet İşleri Başkanımızın açıklaması sınırları çiziyor. Açık açık peki üniversite, askerlik durumu hangi milletin ve hangi dinin talebidir. Gençlerden talep edilenler takılar, kartlar vb. neyin nesidir? Daha uzatmanın anlamı yoktur. Diyanet işleri başkanlığımız öğrenciyken evlenilebileceğini. Genç yaş da evliliğin uygun olduğunu. Mümkün olduğunca toplumun bilinçaltına kazınana kadar söylemesi gerekmektedir.

27. Dönem Millet Vekili Aday Adayı
Ali Faruk CAN


Kaynak