Devlet Görevi -  657

Devlet Görevi - 657

HABER TARİHİ: 05 Mayıs 2018
989 Kişi okudu

            Acaba bir ülke nasıl yıkılır diyip bir kanun hazırlansa sanırım adı “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu olurdu. Bu kanunumuz insanların hayal kurmasını engellemiş, özel sektörü bitirmiş, bir ülkemin kaderini değiştirmiştir. Anaların duasını almanın yolu “devletin kapısına bağlı köpek ol ama yine devletin işine gir” den geçmiştir. Peki bize ne oldu 1000 yıllık devlet geleneğimize ne oldu sorusu 657 de saklı. Asırlarca devlete hizmeti, millete hizmet. Millete hizmeti ise ibadet sayan Türk milletin evlatları nasıl odluda “rızkı için, rahat yaşamak için” devlete hizmeti bir meslek olarak gördü. Nasıl odluda “sabah sekiz aksam beş maaş ay sonunda hesabında” diyecek kadar düşürüldü. Biz ne zaman devlete hizmeti meslek olarak gördük. Nasıl olduda sabah duayla masaya oturup insanların işini Allah rızası için görmek yerine yüzüne dahi bakmadan geç yanmasa, yok oyana yok buyana der olduk. 657 ‘de Meslek sahibi olabilmek için insanların canını KPSS Mülakat üstüne bir de dayı aratırsak bu hale geliyor işte. Ama konumuz buda değil.

            Daha kötüsü var  nüfusun içerisinde KPSS ye girmemiş kaç adet insan var. Ya da KPSS sokulmak zorunda kalmamış “Ana duası dedim ya demin”  okulların sonun da neden akla ilk KPSS gelir üretim, ar-ge KPSS nin neresindedir. Devlet geleceğini gene bir engelin ucana bağlamış sürüklemektedir.

            Ne yapmalı?

            Memurların haklarına kısıtlamalar getirilmeli, özellikle meslekten ihraç kolaylaştırılmalı, kolaylaşmalı ki halkında işi kolaylaşsın. Öğrenciler yeni iş sahaları açsın bize, kolaylaşmalı ki özel sektör daha hızlı büyüsün, vergi yoksa memurda yoktur. Memura verdiğini memurdan alıp memura verirsen ki çark böyle işliyor dibi olmayan kuyuya inmektir. Işık gittikçe azalır. Üretim, teslimatlar, trafiğin akış hızı, hepsi elektrik mazot vb. ürünlere vurulan vergilerden geçiyor. Vergi ve harçlar ne kadar hızlı büyüyorsa ekonomi o kadar hızlı küçülür. Daha önceki başlıklarımda da yer verdiğim gibi gençler üretmedikçe Devlet, Turan, Kızıl Elma, hayal.. Dünyaya huzur, Nizam, Adalet hiçbiri yok.

  • Kudüs’e
  • Doğu Türkistan’a
  • Ve dahi nice ümmetimizin yaşadığı, kutsal saydığımız değerlerimize “Nefes olma şansımız yok.”
  • Kıyımıza vuran bir bebeğin dahi hesabı aslında 657’dir.

Üretimi hayal edememektir 657. Hani biz yıllarca kendimizi kandırdık ya beyin göçü Amerika alıyor gençlerimizi diye, yanlış anlaşılmasın yada anlaşılsın beyin hırsızlığını bizim 657 numaralı kanunumuz yapmaktır. Göçte çalışmadan üretmeden sadece para kazanma hevesidir.

Zorsa zordur ancak kanun değişmelidir. Yoksa yalan konuşmaya gerek yok 2023 değil 3023 de olsa bu ülkede suni gündem dışında bir gelişme olmayacaktır.

27. Dönem Millet Vekili Aday Adayı
Ali Faruk CAN


Türk Dil Kurumu Sözlüğü:

  • Meslek:  Belli bir eğitim ile kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, insanlara yararlı mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş