Bilgi Göçü

Bilgi Göçü

HABER TARİHİ: 05 Mayıs 2018
1216 Kişi okudu

            İhtisasları için yurt dışına çıkan öğrencilerimiz gönderilmeden önce Ankara’da en az bir aylık bir kampa alınmalı ve meclisin oluşturduğu bir komisyon tarafından eğitime tabi tutulmalıdır. Kendilerine neden yatırım yapıldığını, ne beklendiğini usulü ile anlatılmalıdır. Gezdikleri, gördükleri, öğrendikleri sadece akademik kütüphaneler dışında yine Ankara’nın kuracağı bir hatırat sayfasında zorunlu olarak haftalık makale yazmaları sağlanmalıdır. Onların gördüğü lakin anlayamadığı ya da uygulayamadığı hususları belki gidemeyen öğrencilerimiz veya vatandaşlarımız sermayeye çevirebilir.

Avrupa dışında uzak doğuya daha fazla öğrenci yollanmalıdır. Avrupa da bilgi kilit noktada ve bilgi paylaşımına kapalılar. Öğrencilerimiz eğitim esnasında gittikleri yerlerde büyülenmemeleri gerçek hedeflerinin olanı anlamak olduğu ve anladığını ülkesine uygulamak olduğu iyi işlenmelidir.

            Yine yapılması gerekenler arasında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza konsolosluklarımızda bilgi göçü eğitimi verilmeli Türkiye’de olamayan ve olmasını istedikleri projeler için taraflarına gerekli desteğin sağlanacağı bilgisi verilmelidir.

            Bunların dışında küçük ölçekli ve orta ölçekli işletmeler çok aşırı evrak dayatması olmadan yurt dışına çıkışları için desteklenmelidir. Çünkü çıkış yolunun bilgi transferi veya daha gelişmiş bilgi olduğunu KOBİ’lerimiz büyük çoğunlukla bilmektedir. Türkiye gibi ekonominin hareketli olduğu bir ortamda ticaret yapan ve batmayan KOBİ’ler eğer önleri açılırsa çok daha hızlı ekonomiyi, istihdamı arttıracaktır.

            Ancak kim Devlet destekli yurt dışına yollanıyorsa kesinlikle eğitime tabi tutulmalıdır.

            Son olarak profesyonellik, bizim halkımızı nasıl google, Mercedes vb. firmalar ücreti mukabilinde çalıştırıyorsa bizde devlet olarak aşamadığımız konular için seferberlik başlatıp insan transferi yapmalıyız. Kastettiğim transfer futbolcu transferi değildir, ama biliyoruz ki iyi bir futbolcu odlumu kesenin azgını açıyoruz ve ne yapıp edip transfer ediyoruz. Hiçbir güvenlik endişesi olmaksızın Türkiye’de yaşamaya başlıyorlar. Aynı süreci mühendisler içinde işlete biliriz. Çok zor değil.

            Konuyu, Peygamber Efendimiz HZ. Muhammet (S.a.v.)’in  “İlim Çin'de de olsa bulup öğrenin” Hadis’i ile bitiriyorum.

27. Dönem Millet Vekili Aday Adayı
Ali Faruk CAN